تلکس زاگرسيان: واكاوي 9 دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در حوزه انتخابيه" بروجن"
سه شنبه، 4 اسفند 1394 - 14:51     کد خبر: 1136

انتخابات مجلس شوراي اسلامي در شهرستان بروجن در دوره هاي گذشته فراز و نشيب زيادي داشته

سيد معبود ستوده*//نظام جمهوري اسلامي ايران از زمان انقلاب  تاكنون مجموعا 9 دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي به خود ديده ومردم شهرستان بروجن مانند ساير شهرها و مناطق از سال 1358 تا به امروز براي راهي نمودن  9 نماينده مجلس شوراي اسلامي،14 بار پاي صندوقهاي راي حاضر شده اند و جمعاً 579 هزار و 937 هزار راي  به صندوقها ريخته و  تا سال 1374  با مردم شهرستان لردگان بطور مشترك يك نماينده را راهي مجلس نموده اند.بيشترين مشاركت مردم در انتخابات طي اين 9 دوره به ترتيب در دوره هاي چهارم،پنجم،سوم،نهم،هشتم، دوم،هفتم،ششم،دوم و اول بوده است.در انتخابات گذشته 9 صندلي سبز مجلس سهم مردان بوده است.سيد شهاب محمودي سرتنگي،علي حسيني زاده،داود توحيدي بيژني،ابوالقاسم علوي فرادنبه،ابراهيم كريمي منجرموئي،منصور ميرزا كوچكي بروجني،غلامرضا ميرزايي،سيروس برنا بلداجي و اميرعباس سلطاني كساني هستند كه از سوي مردم به عنوان نماينده مجلس  انتخاب شدند. انتخابات مجلس شوراي اسلامي در شهرستان بروجن در دوره هاي گذشته فراز و نشيب زيادي داشته  و هر دوره هم به فراخور موقعيت زماني، مردم نماينده اي را انتخاب كرده اند كه هريك داراي نقاط قوت و نقاط ضعفي بوده است. اينكه  كداميك از اين افراد قوي تر بوده يا كدام ضعيفتر؛  موضوعي است كه فعلا قصد نداريم به آن بپردازيم. در ادامه اين گزارش قصد داريم با نيم نگاهي به دوره هاي پيشين ، اتفاقات 36 ساله انتخابات در حوزه انتخابيه بروجن را مرور كنيم.

نخستين انتخابات مجلس شوراي اسلامي: بالاترين درصد آراء

نخستين انتخابات مجلس شوراي اسلامي در24 اسفند ماه سال 1358 يعني همان سالي كه در فروردين آن اكثريت مردم ايران به جمهوري اسلامي "آري" گفتند؛ در مردادماه در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسي شركت كردند؛ در آذرماه قانون اساسي جمهوري اسلامي را به تصويب رساندند؛ و در بهمن‌ماه نخستين رييس جمهور ايران را انتخاب كردند، برگزار شد و در حوزه انتخابيه بروجن نخستين دوره انتخابات به دور دوم كشيده شد . در آغازين روزهاي سال  59،تعداد 29 هزار و 207 نفر از مردم شهرستانهاي بروجن و لردگان دوباره به پاي صندوق هاي راي رفتند و از بين دو نامزد راه يافته به مرحله دوم شهاب محمودي و ولي رستمي،28 هزار و 28 راي خود را  به سيد شهاب محمودي سرتنگي دادند تا با حدود 96 درصد آرا به عنوان اولين نماينده به خانه ملت وارد شود. از مهمترين كارهاي مجلس اول تصويب عدم كفايت سياسي بني‌صدر در آخرين روز خرداد سال 1360 بود.

دومين انتخابات مجلس شوراي اسلامي:انتخابات در جنگ

 انتخابات دومين دوره مجلس شوراي اسلامي در ۲۶ فروردين ۱۳۶۳ برگزار شد؛ انتخاباتي در هنگامه جنگ با عراق. در  اين دوره نيز انتخابات به دور دوم كشيده شد و درست يك ماه بعد  در 27 ارديبهشت ماه 1363 از بين دو نامزد راه يافته به مرحله دوم آقايان حسين زاده و علي نژاد، سيدعلي حسين زاده با تحصيلات حوزوي توانست با كسب 30 هزار و 22 راي (58‌درصد كل آرا) از مجموع 51 هزار و 453 راي ماخوذه، نماينده اين حوزه انتخابيه شود.

حسيني زاده نماينده بروجن. در جلسه 275 مجلس مورخ  اول خرداد ماه 1363 در نطق قبل از دستور طي سخناني گفته بود:" با توجه به معايب اقتصاد تك محصولي و لزوم رهائي از آن انتظار مي رفت وزارت كشاورزي به فعل در آوردن اين استعداد شگرف اقتصادي تلاش بيشتري مي نمود،ولي متأسفانه مشاهده مي شود كه وابستگي آب استان چهار محال و بختياري و اداره آبياري اصفهان باعث ركود فاجعه آميز اقتصاد استان چهار محال گشته است، به طوري كه در سال 63،(۳۵)ميليون تومان بودجه فقط ۵ميليون تومان هزينه شد و بقيه بر گشت خورد. در همين راستا  به وزارتخانه هاي كشاورزي و نيرو تذكر مي دهم براي جدا كردن آب استان چهار محال و بختياري از اداره آبياري استان اصفهان حتما"اقدام لازم را به عمل آورند زيرا سهل انگاري در اين امر باعث ركود اقتصادي و تشديد فقر و ايجاد انزجار مردم مي شود كه جوانان خود را تقديم انقلاب اسلامي مي نمايند ،مسامحه در اين موضوع به معناي بي اعتنائي وكج دهني به خواسته هاي برحق مردم است ."

سومين انتخابات مجلس شوراي اسلامي:يك جوان 27 ساله نماينده مجلس شد

انتخابات مجلس سوم در ۱۹ فروردين  ۶۷در شرايطي آغاز شد كه دو ساعت قبل از برگزاري آن بيش از 50 شهر كشور در زير شديدترين حملات موشكي و هوايي دشمن قرار داشتند. اين دوره افرادي همچون داود توحيدي (بيژني) و خليل طهماسبي باهم رقابت كردند. اين بار نيز در دور اول هيچ كس نتوانست حايز راي حداكثري شود . بنابراين در 23 ارديبهشت ماه 67 دور دوم انتخابات مجلس شوراي اسلامي برگزار شد و داود توحيدي بيژني 27 ساله با مدرك ديپلم از ميان 69 هزار و 156راي با 35 هزار و 480راي و كسب  51 درصد آراء جواز ورود به مجلس را دريافت كرد. البته بيژني در دوره چهارم مجلس نيز پا پيش گذاشت، اما توفيقي حاصل نكرد. داوود توحيدي بيژني در انتخابات دوره نهم شهرستان  لردگان  كه ۱۱۲ هزار و ۸۳۸ نفر در اين انتخابات شركت كردند و مشاركت  ۹۹.۵درصدي را براي اين شهرستان رقم زدند  با كسب 18 هزارو156 راي نفر سوم شد .

انتخابات مجلس چهارم؛راي قاطع به يك كانديدا در مرحله اول

 انتخابات دوره چهارم مجلس شوراي اسلامي در ۲۱ فروردين 71 و در حالي برگزار شد كه دوران سازندگي آغاز شده بود. مطابق نتايج رسمي انتخابات مجلس چهارم، ميزان مشاركت براي استان چهار محال و بختياري ۸۲ درصد اعلام شد كه پس از كهگيلويه و بويراحمد كه مشاركت 86 درصدي داشتند، در جايگاه دوم قرار گرفت.در اين دوره ، 115 هزار و 237 نفر از مردم اين دو شهرستان راي خود را به صندوق انداختند كه نسبت به دور قبل از آن 66 درصد افزايش داشت . اتفاق ديگري كه در اين دوره بي سابقه بود ،بعد از سه دوره  پي در پي كه انتخابات به دور دوم كشيده مي شد، دكتر ابوالقاسم علوي فرادنبه ، با راي حداكثري و قاطع معادل 51 هزار و 569 راي و كسب 45 درصدي آرا در همان دور نخست توانست پيروز انتخابات شود.وي با 56 سال سن ،مسن ترين نماينده شهرستان بروجن تاكنون بوده است و پس از اتمام مجلس چهارم در انتخابات بعد نتوانست راي قابل توجهي كسب كند . بدين ترتيب آقاي دكتر با مدرك فوق تخصص جراحي براي هميشه از صحنه سياست خداحافظي كرد و دوباره كار طبابت را درپيش گرفت.در اين دوره افرادي همچون داود توحيدي بيژني ، راضيه رستمي،تير گير و زارع پور نيز خود را در معرض آرا مردم قرار دادند.

انتخابات مجلس پنجم؛ "شيخ" راهي پايتخت شد

پنجمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي با حضور طيفهاي مختلف سياسي در روز هجدهم اسفندماه 74 برگزار شد.اين دوره با نرخ مشاركت 71 درصدي بالاترين ميزان مشاركت را در تمامي دوره هاي هاي مجلس در نظام جمهوري اسلامي دارا بوده است. مطابق آمار و ارقام رسمي، ميزان مشاركت نسبت به دوره قبل ۱۴ درصد افزايش داشت و در هيچ كدام از استان ها كمتر از ۵۰ درصد گزارش نشد.در اين دور افرادي چون سيد احمد افضلي، مدير مسئوول هفته نامه ارمغان، دكتر علوي ،ابراهيم كريمي منجرموئي و علي يوسف پور نامزد رقابت براي بر سر كرسي مجلس از حوزه انتخابيه بروجن و لردگان شدند.علوي كه خستگي دوره چهارم هنوز از تنش بيرون نرفته بود  و "علي يوسف پور" كه  حضور در دوره دوم و سوم و چهارم مجلس شوراي اسلامي ازحوزه انتخابيه اردل،فارسان و كيار به مذاقش خوش آمده بود در اين دوره يكبار ديگر شانس خود را محك زدند، اما هر دو با شكست مواجه شدند ،بطوريكه" ابراهيم كريمي منجرموئي" تمام معادلات را برهم زد و با كسب 39 هزار و 621 راي از ميان 114 هزار و 599 راي اخذ شده  معادل 35 درصد از كل آرا راهي پايتخت براي نشستن بر روي صندلي مجلس شد."شيخ كريمي"آخرين نماينده اشتراكي دو شهرستان بروجن و لردگان در مجلس بود كه اين شانس را در سي امين سال زندگي اش به دست مي آورد. وي در نطق قبل از دستور جلسه 351  مجلس شوراي اسلامي مورخ 26 ديماه 78 در بخشي از تذكرات خود گفته بود :" از رياست محترم مجلس شوراي اسلامي و همكاران بزرگوار و دولت محترم خصوصاً استاندار پر تلاش استان چهار محال و بختياري كه نسبت به تفكيك حوزه انتخابيه بروجن و لردگان بذل محبت و همكاري نموده اند، صميمانه تقدير و تشكر و ضمن تبريك به مردم اين خطه اميدوارم اين حركت مفيد منشأ تقويت وحدت و انجام و شكوفايي و توسعه اين دو شهرستان باشد."

 "شيخ" براي شركت در انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري، از حوزه انتخابيه استان چهارمحال و بختياري ثبت نام كرد، اما تنها نام سه نفر  از تاييد صلاحيت شدگان؛ آيات محمدعلي خزاييلي ،عليرضا اسلاميان، رضا مختاري را در اين حوزه مي توان ملاحظه كرد.

انتخابات مجلس ششم؛ آغازي پر شور ، پاياني غم انگيز!  

پس از مدت ها پيگيري،سرانجام خواسته به حق مردم شهرستان هاي بروجن و لردگان به سرانجام رسيد و بر اساس مصوبه مورخ 12 آبان ماه مجلس شوراي اسلامي وتاييديه مورخ  19 آبان ماه 1378 شوراي نگهبان با موضوع قانون اصلاح جدول حوزه‌هاي انتخابيه مجلس شوراي اسلامي و تعداد نمايندگان آنها ، ‌با افزايش يك نماينده به حوزه انتخابيه "‌بروجن و لردگان" موافقت و اين حوزه به دو حوزه انتخابيه مستقل "‌بروجن" شامل شهر بروجن و بخش‌هاي مركزي و گندمان به مركزيت شهر بروجن با يك نماينده و حوزه انتخابيه "‌لردگان" شامل شهر لردگان و بخش‌هاي مركزي، فلارد و خانميرزا به مركزيت شهر لردگان با يك نمايند .تغيير يافت.

مردم شهرستان بروجن در حالي خود را براي شركت در انتخابات ششمين دوره مجلس شوراي اسلامي آماده مي كردند كه موفق شده بودند پس  از 20 سال، به طور مستقل از حوزه انتخابيه لردگان پاي صندوق هاي راي بروند. از بين افرادي كه براي  انتخابات 29 بهمن ماه  78  با هم رقابت مي كردند مي توان از آقايان دكتر منصور ميرزاكوچكي بروجني،خليل كريميان،احمد زماني گندماني،عليرضا خوش اندام،عروجي،عليخاني و طاهري نام برد. مي توان گفت به دنبال حال و هواي سياسي كشور، انتخابات بروجن هم در اين دوره، بيشترين رنگ و بوي سياسي را به خود گرفته بود و جناح ها در مقابل هم صف آرايي كرده بودند.نهاد ناظر انتخابات در بررسي صحت انتخابات شهرهاي مختلف، صحت انتخابات را در پاره‏اي از حوزه‏ها ابطال كرد و اعلام ابطال انتخابات موجب بروز اعتراضاتي در 12 اسفندماه 78 در برخي شهرها شد.اين چهارمين دوره بود كه  انتخابات به دور دوم كشيده مي شد و مردم بار ديگر در 16 ارديبهشت ماه 1379 براي انتخاب بين دو گزينه دكتر منصور ميزاكوچكي بروجني و خليل كريميان پاي صندوق هاي راي رفتند، كه از ميان 37 هزار و 616 راي، ميرزا كوچكي را با 19 هزار و 61 راي برگزيدند.ميزا كوچكي طي اين چهار سال  عضوكميسيون اصل ۹۰وتلفيق بودجه كشوربود و اقداماتي همچون تاسيس ۳۵مدرسه خيري درشهرستان بروجن كه درزمان ايشان كمبودفضاي آموزشي به نقطه صفررسيد،تاسيس۳۵سالن ورزشي دراستان،تبديل دانشگاه آزادبروجن از مركزبه واحد و ... را براي توسعه حوزه انتخابيه خود انجام داد.اتفاقات سياسي مجلس ششم و موضع گيري هاي بعد از آن موجب شد تا دكتر ميرزاكوچكي در چند دوره به دليل عدم تاييد صلاحيت نتواند خود را وارد معركه انتخابات كند و بدين گونه عرصه را گشود و شانس ورود ديگر رقيبان خود به مجلس را بالا برد. وي پس از آن به فعاليت خود در عرصه بهداشت و درمان ادامه داد. 

انتخابات مجلس هفتم؛ اخذ مجوز 19 پروژه ملي

هفتمين انتخابات مجلس شوراي اسلامي در نخستين روز اسفند 82 درحالي برگزار شد كه ده‌ها نماينده اصلاح طلب مجلس ششم، استعفا داده و در ساختمان مجلس متحصن شده بودند. انتخابات اين دوره با رد صلاحيت گسترده اصلاح‏طلبان همراه بود كه برخي از آنها هنوز در مجلس ششم حضور داشتند.در اين دوره اشخاصي چون منصور ميرزاكوچكي ،غلامرضا ميرزايي،اميرعباس سلطاني،قيصر روستا،عليرضا شيراني فرادنبه اي و داريوش رضواني  رسما وارد جريان انتخابات شدند.ميرزايي كه دل پُري از از دوره قبل داشت،اين بار با دستي پر وارد ميدان شد. اميرعباس سلطاني نيز كه از سال 74 تا 76 شهردار بروجن و سمتهايي همچون مدير سازمان آب و فاضلاب منطقه 2 استان و بروجن را عهده دار بود ،براي نخستين بار بطور رسمي خود را نامزد نمايندگي مجلس كرد.

در اين دوره مانند انتخابات مجلس ششم نماينده اي در مرحله اول راه مجلس را در پيش نگرفت و اين رقابت نفس گير،"غلامرضا ميرزايي" را به دور دوم كشاند. در تاريخ 18 ارديبهشت 1383 از بين ˈغلامرضا ميرزاييˈ و"عليرضا شيراني " ، غلامرضا ميرزايي توانست با كسب 22هزار و 742راي از 40 هزار و 317 راي ماخوزه و اختصاص 57 درصد آراي حوزه انتخابيه به مجلس راه پيدا كند. ميرزايي داراي مدرك كارشناسي ارشد تاريخ و نويسنده چند جلد كتاب بوده و در هئيت رئيسه كميسيون فرهنگي مجلس عضويت داشت كه از مهم ترين اقدامات انجام شده توسط وي در طول دوره نمايندگي مي توان به  فعاليت هاي بارز زير بنايي كه با اهدافي چون حفظ و صيانت از منابع آبي استان(سرمايه حياتي استان)،توسعه پايدار،ايجاد زيرساخت هاي اقتصادي،اجتماعي تصويب،پيگيري و اجراشده از جمله:هماهنگي و پيگيري هاي لازم جهت اجراي دو بانده نمودن جاده هاي مواصلاتي شهرستان ،بيمارستان 220 تختخوابي بروجن،سالن دو و ميداني تارتان ،دانشكده هاي فني-مهندسي و منابع طبيعي دولتي بروجن،ايجاد دانشگاههاي پيام نور گندمان و بلداجي،ارتقاي سطح رشته هاي تحصيلي و ايجاد رشته هاي تحصيلات تكميلي دانشگاه آزاد اسلامي ( واحد بروجن )،پتروشيمي بروجن به عنوان يك صنعت مادر در شهرستان،مجتمع فولاد 1200 هزار ت�'ني،تصويب سد مخزني آق بلاغ بيژگرد،تصويب قطب گردشگري چغاخور،پيگيري انتقال آب سبزي كوه به چغاخور،تصويب و پيگيري احداث ناحيه گردشگري سياسرد،تامين آب وفاضلاب شهرهاي بلداجي، گندمان، فرادنبه و نقنه اشاره كرد. چنان‌كه در ادامه خواهيد خواند، ميرزايي يك‌بار ديگر بخت خود را در انتخابات مجلس دوره هشتم سال 1386 آزمايش كرد، اما با مقبوليت مردم مواجه نشد.

انتخابات مجلس هشتم: يك انتخاب غير مترقبه!

براساس گزارش خبرگزاري فارس در پايان ثبت نام از داوطلبين شركت در هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي طبق آمار اعلام شده از سوي وزارت كشور 7200 نفر نام نويسي كردند و از حوزه انتخابيه بروجن داود احساني، امير عباس سلطاني، رضا رزازي، قيصر روستا، عباس طيب پور، هادي فروزان بروجني، ابوالقاسم مرادي وستگاني، غلامرضا ميرزائي و جواد نظري، داوطلبيني بودند كه نامشان قبل از  بررسي صلاحيت اعلام شد.

"امير عباس سلطاني" بين سالهاي 83 تا 86 دوباره از سوي شوراي شهر به عنوان شهردار بروجن انتخاب شد و اقدامات خوبي را براي آباداني شهر انجام داد، بطوري كه رضايت شهروندان را در پي داشت.بنابراين پيش بيني ها نشان مي داد كه رقابت بين چهره هاي شاخص همچون ميرزايي و سلطاني، نماينده هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي را تعيين كند، اما در 24 اسفند ماه 1386 يك نفر از بين ناشناخته ها نتيجه را گونه اي ديگر رقم زد و در حوزه انتخابي شهرستان بروجن ˈسيروس برنا بلداجيˈ از بين 55 هزار و 181 راي مأخوزه  با تعداد 17هزارو 991راي و اختصاص 33  درصد آراي اين حوزه انتخابيه به مجلس راه يافت.برنا فارغ‌التحصيل دكتراي علوم سياسي از دانشگاه جواهر لعل نهروي، دهلي نو- هندوستان و عضو كميسيون اجتماعي مجلس هشتم بود . وي در پيامي به مراسم افتتاحيه دادگاه بخش بلداجي   در تاريخ اول تيرماه 89 با يادآوري"كلنگ زني پروژه انتقال آب سبزه كوه» ،انجام پروژه ها و طرح هايي چون: پيگيري و تاسيس اداره ثبت اسناد و املاك در بخش بلداجي. پيگيري و تاسيس اداره ثبت احوال در بخش بلداجي. احداث زايشگاه در شهر بلداجي. پيگيري و شروع عمليات چهار بانده شدن جاده؛ سه راهي: معموره ، بلداجي و گلوگرد. پيگيري و تكميل مطالعات، و اجراي چهار بانده شدن جاده (سفيد دشت ، دهنو و بلداجي، موسوم به جاده ارجنه )تخصيص 620 ميليون يورو به پتروشيمي بروجن ( و لردگان) طي سفر سوم هيئت دولت به استان.

انتخابات مجلس نهم :نماينده اي فرا منطقه اي و ملي     

بازار نهمين دوره انتخابات مجلس با ثبت نام داوطلبان در ديماه 90 گرم شد . اين در حالي بود كه سيروس برنا درهمان آغازين ماه هاي مجلس هشتم به صراحت گفته بود درانتخابات مجلس نهم شركت نخواهدكرد.او بخشي از دليل عدم حضورش را شخصي  و بخشي ديگر را هم به خودكارنمايندگي مربوط وبرخي ازاين دلايل را به روحيه مردم حوزه انتخابي اش ربط داد . وي گفته بود : تجربه نشان داده است كساني كه راهكارهاي تخريب ديگران را انتخاب مي كنند نتيجه نگرفته ونخواهندگرفت و انتخابات خيلي متاثر از خط وخطوط وجناح بازي ها نيست ، بلكه بيشتر متاثر از ظرفيت هاي فردي كانديداهاست.

به هر روي در حوزه انتخابيه بروجن  11 نفر براي كار بزرگي چون نمايندگي مجلس با ثبت نام خود اعلام آمادگي كردند كه از بين آنها مي توان به علي نادري فرد ، فرهاد حبيبي( عضو شوراي اسلامي بروجن)، رجبعلي صادقي( استاندار سابق و مشاور وزير صنايع و معادن)، يداله ربيعي ،امير عباس سلطاني(شهردار سابق بروجن) و ابراهيم پناهپور، عطاالله خليلي ،حميدرضا اسدي و علي اصغر خدارحمي اشاره كرد. سيروس برنا نماينده دوره هشتم هم گفته اش را عملي و ثبت نام نكرد.امير عباس سلطاني براي سومين بار شانس خود را امتحان مي كرد و عملكرد گذشته اش تا حد زيادي احتمال اين انتخاب را بالا برده بود. از بين اين 11 نفر هفت نفرشان در رقابت پاياني شركت كردند و سرانجام در 12 اسفند ماه سال 1390  "اميرعباس سلطاني" با كسب 24 هزار و 465 راي از مجموع 67 هزار و  171  راي ماخوذه توانست با اختصاص 36 درصد آرا  و با فاصله حدود 10 هزار راي  از نفردوم، برنده رقابت‌ها شود. ساير نتيجه انتخابات بدين شرح بود: يدالله ربيعي فرادنبه 14،630. رجبعلي صادقي سفيددشتي 10،677. فرهاد حبيبي 7،158. عطاالله خليلي 6،261. حميدرضا اسدي 2،357. علي اصغر خدارحمي 1،605 راي.

سلطاني طي اين سالها عضو هيئت رئيسه كميسيون انرژي  و منتخب كميسيون تلفيق بودجه بود  كه در حوزه آب تلاشهاي  مجدانه اي نمود تا آنجا كه در مورد حفر تونل آب بهشت آباد و گلاب ،وزير نيرو را در لبه تيغ استيضاح قرار داد. علاوه بر اين عضويت سلطاني در كميته پيگيري پرونده بابك زنجاني و مصاحبه و گفتگوهايش به عنوان رئيس كميته پيگيري پرونده متهم نفتي ، نماينده شهرستان بروجن در مجلس نهم را در سطح ملي مطرح و از او چهره اي فرا منطقه اي ساخت .سلطاني طي دوره نمايندگيش در مجلس اقدامات و كارهاي اساسي انجام داده كه برخي از آن شامل موارد ذيل است :-تخصيص 236 ميليون متر مكعب از آب زاينده رود براي اولين بار به استان چهارمحال و بختياري.-تامين اعتبار از وزارت نفت به ميزان 000/000/460/7 تومان براي پروژه هاي شهرستان بروجن.-تخصيص اعتبار طرح انتقال آب سبزكوه به چغاخور و شهرستان بروجن و تامين دستگاه حفار (TBM) با هزينه اي بالغ بر 80 ميليارد تومان.-تخصيص اعتبار براي تكميل و راه اندازي بيمارستان 230 تختخوابي با اعتبار بالغ بر 22 ميليارد تومان.-پيگيري در تكميل سالن دوميداني تارتان با اعتباري بالغ بر 12 ميليارد تومان.-طرح انتقال آب محور بن به بروجن – نقنه ( تامين آب از زاينده رود )  با اعتباري بالغ بر 400 ميليارد تومان.-اجراي طرح 4 خطه جاده بروجن – گردنه قاميشلو و حذف نقطه حادثه خيز با اعتباري بالغ بر 8 ميليارد تومان.-اجراي طرح 4 خطه جاده شهركرد – بروجن – لردگان به طول 70 كيلومتر.-تخصيص آب براي سد امام قيس به ميزان 600 ليتر در ثانيه و اختصاص 1 ميليارد تومان براي شروع به كار پروژه.-پيگيري و تامين اعتبار براي پروژه چند منظوره هلال احمر.-ارتقاء درجه شهرداري شهرستان بروجن از 7 به 8 پس از ساليان طولاني.-تامين اعتبار جهت خريد تجهيزات پزشكي اعم از دستگاه سيتي اسكن ، سونوگرافي دالپر و راديولوژي ديجيتال براي بيمارستان وليعصر (عج) شهرستان بروجن.-تامين اعتبار جهت خريد تجهيزات هتلينگ بيمارستان وليعصر (عج) شهرستان بروجن.-تامين 7 دستگاه آمبولانس براي شهرستان بروجن كه تعداد 5 دستگاه آن تحويل گرديده است.-تامين اعتبار پروژه باشگاه فرهنگيان در 3 فاز به مبلغ000/000/400/3 تومان.-تامين قير جهت آسفالت خيابان ها و معابر به ميزان 3200 تن براي شهرداري هاي شهرستان بروجن.-تامين اعتبار جهت تكميل ستاد شبكه بهداشت و درمان شهرستان بروجن.-تخصيص 000/000/000/130 تومان جهت اتمام پروژه فولاد سفيد دشت.-جذب 000/000/400/1 تومان كمك بلاعوض به زلزله زدگان بخش هاي بلداجي و گندمان.-پرداخت 900 فقره تسهيلات احداث مسكن در بخش هاي بلداجي و گندمان

انتخابات مجلس دهم : وحدت و يكصدايي براي سرفرازي ايران اسلامي                    

ماراتون رقابت‌هاي انتخاباتي مجلس دهم با افزايش حدود دو و نيم برابري ثبت نام كنندگان نسبت به دوره هشتم در شهرستان بروجن كليد خورد و  29 نفر براي رقابت در انتخابات كانديدا شدند .به گفته فرماندار بروجن 12 نفر از داوطلبان شهرستان بروجن اصلاح‌طلب، 9 نفر اصولگرا و  8 نفر ديگر وابسته به جناح خاصي نبوده و مستقل هستند.فياضي گفته بود: مسن‌ترين داوطلب دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در شهرستان بروجن داراي 63 سال سن و كم سن‌ترين داوطلب 30 سال سن دارد.

 پس از بررسي صلاحيت اين 29 نفر توسط هيات‌هاي اجرايي و نظارت در مرحله اول ، 17 نفر تأييد صلاحيت، 6 نفر رَد صلاحيت و 3 نفر عدم احراز صلاحيت شدند .در اين ميان غلامرضا ميرزايي و اميرعباس سلطاني  براي دومين بار به قصد ورود به بهارستان در كنار هم رقابت مي كنند و هر دو  يك بار حضور در مجلس را تجربه كرده اند،سلطاني مهمترين برنامه خودش براي مجلس آينده را پيگيري اقدامات نيمه تمام از جمله  پيگيري احداث خطوط راه آهن ( اصفهان – بروجن – لردگان – خوزستان ) و اخذ مجوز 215 با همكاري استاندار و تامين آب ، خوراك و سرمايه گذار مناسب جهت راه اندازي پتروشيمي بروجن و ايجاد اشتغال در شهرستان مي داند . ميرزايي هم برنامه اصلي اش را اتمام 19 پروژه ملي كه در دوره هفتم مجلس مجوزش را اخذ كرده ذكر مي كند ،يدالله ربيعي ، فرهاد حبيبي و عطاء اله خليلي كه در انتخابات هشتم به ترتيب نفرات دوم،چهارم و پنجم از صندوق بيرون آمدند هم به اين رقابت دشوار اضافه شدند، حميد شفيع زاده عضو دو دوره  شوراي شهر و شهردار سالهاي 91 تا 92 بروجن كه خود را "اصلاح طلب" مي داند نيز در اين جمع حضور دارند. در ميان داوطلبان نام يك زن نيز به چشم مي خورد كه نشان دهنده جايگاه و نقش قابل توجه زنان در جامعه و سياست است . محمد سيفي پور ،حافظ آقا بيگي،عباس باقري سفيد دشتي،سهراب خاك پور ،خديجه ربيعي، علي رشيدي،احمد رضي، غضنفر رفيعي بلداجي ،فرهاد شيراني وغلامرضا زيلابي هم احتمالا براي نخستين بار در اين امتحان سخت و بزرگ اقبال خود را محك خواهند زد. علي نادري فر كه در مراحل قبلي ردصلاحيت شده بود نيز در بررسي مجدد صلاحيت ها توسط شوراي نگهبان ، تاييد صلاحيت شده است.در زمان نگارش اين نوشتار نيز خبر انصراف دو نفر از نامزدها از سوي مراجع رسمي اعلام شده است.

حال بايد منتظر ماند و ديد آيا همه اين افراد در عرصه رقابت باقي خواهند ماند و يا براي اينكه مردم بتوانند بهتر و سريعتر تصميم گيري كنند، قبل از فرا رسيدن موعد مقرر انصراف مي دهند و يا با يكديگر ائتلاف خواهند نمود. هر چه هست اين تعداد كانديدا احتمال دو مرحله اي شدن را بالا مي برد. بايد ديد شواهد و رويدادهاي  تاريخي كه نشان مي دهد انتخابات دوره اول تا نهم  بطور ميانگين هر دوره يكبار به دور دوم كشيده شده است ، نسبت به دوره دهم نيز واقعيت پيدا مي كند؟ و يا اينكه مانند دوره پنجم  و هشتم از ميان ناشناخته ها  يك نفرجواز ورود به مجلس را مي گيرد ؟ و يا تمام اين رخداد ها فقط يك بار به وقوع پيوسته و تكرار شدني نيست و اين بار بايد شاهد يك اتفاق جديد بود؟

فراتر از اين گمانه زني ها بايد به ياد داشت سرزمين ايران اسلامي، مجهز به برترين فناوري‌ها و سلاح‌ها باشد يا نباشد  تنها با وحدت و يكصدايي سرفراز مي‌ماند، بايد همه در كنار هم و به دور از نگاه قومي و طايفه اي  تنها يك نقطه وحدت را در مقابل ببينيم و با درايت و عقلانيت تمام زواياي فكري،اخلاقي ، علمي و جميع ملاك هايي كه  از مصاديق صالح و اصلح است را بررسي كنيم ، مي بايست تخصص،تقوا ،شجاعت ،جرأت و جسارت آشنايي با نيازها و مطالبات مردم و منطقه،عملكرد و كارنامه و برنامه هاي افراد  را معيار انتخاب درست قرار دهيم و فردي را انتخاب كنيم كه نه تنها لياقت خدمتگزاري به مردم عزيز اين شهرستان ،  بلكه افتخار خدمت به 80 ميليون نفر ايراني را داشته باشد چرا كه نماينده عصاره فضايل ملت است، يكبار ديگر در هفتم اسفند ماه با حضور حداكثري، پر نشاط و فراگير در پاي صندوق هاي راي براي سربلندي ايران و منطقه زندگي مان حماسه بيافرينيم و سهمي در سرسبزي و آباداني ايران اسلامي داشته باشيم.

برنده انتخابات دهم بايد با اولويت قراردادن مباحث اقتصادي ، اشتغال جوانان، كارآفريني، تكميل چرخه هاي توليدي و صنعتي،استقرار صنايع بزرگ و پايين دستي، برنامه ريزي براي مصرف بهينه آب در بخش باغات و مزارع ،كمك به توسعه دامداري و كشاورزي و توجه به حل مسائل و دغدغه هايي  كه در حوزه هاي اقتصادي،اجتماعي و فرهنگي  اين منطقه تا به امروز از نگاه نماينده گان پيشين مغفول مانده است، چراغ اميد را در دل مردم زنده نگه داشته و با اقدامات زيربنايي به سمت نقطه ايده آل و مطلوب ،شرايط بهتري را براي مردم شريف اين ديار مهيا نمايد.

از طرفي مردم نيز به ياد داشته باشند كه نماينده قادر نيست هر خواسته اي را برآورده كند. در واقع درخواست هايي كه خارج از  حيطه اختيارات و وظايف قانوني نماينده باشد، غير عملي بوده و در كنار وعده هاي توخالي سبب تنزل جايگاه اين موقعيت حساس كه مي تواند در سطح منطقه و ملي دستاوردهاي بزرگي را به ارمغان آورد، مي شود.

گفتني است استان چهارمحال و بختياري با ۹ شهرستان و بيش از ۸۹۵ هزار نفر جمعيت، داراي يك كرسي نمايندگي در مجلس خبرگان رهبري و 4 كرسي نمايندگي در مجلس شوراي اسلامي است كه شامل يك نماينده از حوزه انتخابيه شهركرد، بن و سامان، يك نماينده از حوزه انتخابيه بروجن، يك نماينده از حوزه انتخابيه اردل، فارسان، كوهرنگ و كيار، و يك نماينده از حوزه انتخابيه لردگان مي باشد . براي انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در چهار حوزه انتخابيه استان چهارمحال و بختياري 146 نامزد ثبت كرده بودند كه از اين تعداد تاكنون 65 نامزد در گردونه رقابت حاضر هستند و براي كسب چهار كرسي نمايندگي مجلس تلاش مي كنند.همچنين در انتخابات مجلس خبرگان رهبري نيز از 16 داوطلب ثبت نامي سه داوطلب در عرصه رقابت حضور دارند.

شهرستان بروجن هم داراي 7 شهر، 45 روستا و حدود 125 هزار نفرجمعيت است، كه تنها يك نفر سهميه حضور در مجلس را دارد.

*كارشناس ارشد علوم ارتباطات/عضو شوراي راهبردي كانون دانش آموختگان چهارمحال و بختياري مقيم تهران


برگشت به تلکس خبرها