تازه ها:ایرانیان نوروز هر سال را با نوای استاد خنیاگر زاگرس آغاز می کنند      رئیس جمهور سال تحویل با زلزله زدگان کرمانشاه      اجرای طرح های سرمایه گذاری توان بخش خصوصی استفاده گردد     مسجدسلیمان آماده استقبال از میهمانان نوروزی     شده "کیهان" بسی حیران ز "مشعل"     فشار افکار عمومی جواب داد!آیسن در اهواز وزنه زد     جعبه سیاه هواپیمای ترکیه پیدا شد     رفع حصر برای مردمی که نان شب ندارند، اولویت نیست     جلوگیری از وزنه‌زدن دختر هشت ساله در اهواز      «دو نمایشنامه درباره زنان» به قلم دکتر اردشیرصالحپور منتشر شد        
   جدیدترین مطالب  
  ایرانیان نوروز هر سال را با نوای استاد خنیاگر زاگرس آغاز می کنند
  رئیس جمهور سال تحویل با زلزله زدگان کرمانشاه
  اجرای طرح های سرمایه گذاری توان بخش خصوصی استفاده گردد
  مسجدسلیمان آماده استقبال از میهمانان نوروزی
  شده "کیهان" بسی حیران ز "مشعل"
  فشار افکار عمومی جواب داد!آیسن در اهواز وزنه زد
  جعبه سیاه هواپیمای ترکیه پیدا شد
  رفع حصر برای مردمی که نان شب ندارند، اولویت نیست
  جلوگیری از وزنه‌زدن دختر هشت ساله در اهواز
  «دو نمایشنامه درباره زنان» به قلم دکتر اردشیرصالحپور منتشر شد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 1415صفحه نخست » اخبار ویژه (سطح 2)سه شنبه، 13 تیر 1396 - 03:17
مبوس جز لب ساقی و جام می حافظ!
مبوس جز لب ساقی و جام می حافظ!چرا فردی با چنین جهان بینی و منش و اخلاق در نزدیک ترین فاصله با رئیس جمهوری جای گرفته است؟
  

دکتر حسن اکبری بیرق*//انتشار تصویر شگفت انگیز رکوع و دستبوسی مشاور فرهنگی رییس جمهور، در برابر دبیر شورای نگهبان، در فضای مجازی، واکنش های فراوانی درپی داشت و حتی منجر به درخواست عزل ایشان از سوی کثیری از شهروندان ایرانی شد.

این پدیده که با اندکی تسامح، نام رسوایی می توان بر آن نهاد، از جنیه های مختلفی قابل بررسی است و از جهات مختلف دیگر، تامل برانگیز و عبرت آموز. سخن بر سر این نیست که جناب آشنا در مجلسی منتسب به حضرت علم الهدی چه می کند؛شخصی که چهار سال تمام هیچ فرصتی را برای تقابل با رییس مستقیم او از دست نداده است؛ رئیسی که اتفاقا رییس جمهور ایران و محبوب قلب میلیون ها ایرانی است.

همچنین سخن بر سر این نیست که یار گرمابه و گلستان دکتر روحانی، چرا در برابر حضرت جنتی که مواضع تندش علیه دولت و شخص رییس جمهور، اظهر من الشمس است چنین خضوع و خشوع می کند. حتی بحث بر سر این نیز نیست که دستبوسی و مداهنه، آن هم از سوی افرادی در این سطح، چه تاثیر منفی اخلاقی در لایه های مختلف اجتماعی می تواند بگذارد. اما براستی مسأله چیست و چرا این تصویر بظاهر معمولی که از اتفاقی حکایت می کند که هر روز هزاران بار در گوشه و کنار این کشور می افتد، اینگونه خشم بخش اعظمی از کاربران شبکه های اجتماعی را برانگیخته است؟

به نظر می رسد این اتفاق ناخوشایند به همراه تصویر ناخوشایندتر، لایه های مختلفی دارد که کشف و تبیین آن ها به پاسخ ااین پرسش رهنمون خواهد شد.

1- در انتخابات ریاست جمهوری سال های 92 و 96 و مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سال 94 و شوراها در سال 96 مردم ایران با اکثریتی قاطع و در برخی موارد، مطلق، مراتب ناخرسندی خود را از شیوه های فکر و عمل جناحی اعلام کردند که همین جنابان (علم الهدی و جنتی)، نمایندگی بخشی از آن را برعهده دارند. این نارضایی حتی منجر به حذف چهره هایی مطرح چون مصباح و محمد یزدی از مجلس خبرگان و قرار گرفتن نام جناب جنتی در انتهای لیست شد. از سوی دیگر نیز ورود دکتر روحانی به عمارت پاستور و بعدها افزایش کم نظیر محبوبیت وی در عرصۀ ملی، محصول تقابل وی با اندیشه ای بود که همینان در سر می پرورانند. ازین رو، رکوع و خضوع و خشوع حسام الدین آشنا در برابر احمد جنتی و بوسه بر دستان وی در خوشبینانه ترین قرائت، نوعی دهن کجی به رویکرد اکثریت مردم است که زاویه خود را با چنین افکاری، به مناسبت های متعدد و از طریق رفتار انتخاباتی اعلام کرده اند.

2- خواه یا ناحواه و درست یا نادرست، رفتار، گفتار و حتی پندار سیاست پیشگان، یک امر شخصی نیست و بلکه حامل و حاوی پیامی است به همانان که ایشان را به قدرت رسانده اند و نیز آنان که در رقابت با ایشان، شکست خورده اند. اگر این اصل کلی را بپذیریم، باید اذعان کنیم که این رفتار آقای آشنا، برای همفکران و پیروان حضرات جنتی و علم الهدی، پیام دوستی و ارادت و حتی تا حدودی تبعیت داشت و برای کسانی که در نقطه مقابل این جناح قرار داشته و حتی موجبات حضور آشنا را در کنار رئیس جمهور، در خیابان پاستور، فراهم آورده اند، دستکم پیام بی اعتنایی و بی احترامی را ابلاغ می کرد.

3- به لحاظ منطقی، رئیس جمهور تا حدود زیادی مسؤول عملکرد همکاران خویش است. این نسبت همکاری هرچقدر نزدیک تر باشد، طبعا مسؤولیت رئیس جمهور نیز سنگین تر خواهد بود. همان گونه که توفیقات جناب جهانگیری و وزرایی چون ظریف و زنگنه به پای دکتر روحانی نوشته شده و می شود، ضعف های برخی دیگر از همکارانش نیز علی القاعده باید در کارنامه حضرت ایشان ثبت شود. هیچکس باور نمی کند که رئیس جمهور محترم موافق چنین رفتارهایی باشد اما حق گلایه از ایشان برای ما محفوظ است که چرا فردی با چنین جهان بینی و منش و اخلاق در نزدیک ترین فاصله با رئیس جمهوری جای گرفته است که فکر و عملش از بیخ و بن با آن متفاوت است.

4- وجه تراژیک و غم انگیز این واقعه تاسف بار، جنبه اخلاقی قضیه است. این پرسش همواره در جامعه ما پابرجا و زنده و پویاست که تا به کی باید اخلاق ذلیلانه مدح و ستایش و خضوع و کرنش و دستبوسی و پابوسی حتی در بین قشر الیت اجتماع ظهور و بروز داشته باشد. آیا وقت آن نرسیده است که کرامت انسانی و عزت نفس در اخلاق آحاد مردم ایران چنان نهادینه گردد که مجال و مقال و حاجت و ضرورتی برای دست بوسی و پابوسی باقی نماند؟

آیا گاهِ آن نیامده که این پیام لسان الغیب را به گوش جان بنیوشیم که:

مبوس جز لب ساقی و جام می حافظ

که دست زهدفروشان خطاست بوسیدن

 

*رئیس ستاد انتخاباتی مردمی استان تهران دکتر روحانی  و رئیس مجمع مشورتی توسعه استان

@siaasatnegaar

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب  
  رئیس جمهور سال تحویل با زلزله زدگان کرمانشاه
  ایرانیان نوروز هر سال را با نوای استاد خنیاگر زاگرس آغاز می کنند
  اجرای طرح های سرمایه گذاری توان بخش خصوصی استفاده گردد
 
 
 
::  پست الکترونیک ::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© زاگرسیان
info@zagrosian.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار