تازه ها:ایرانیان نوروز هر سال را با نوای استاد خنیاگر زاگرس آغاز می کنند      رئیس جمهور سال تحویل با زلزله زدگان کرمانشاه      اجرای طرح های سرمایه گذاری توان بخش خصوصی استفاده گردد     مسجدسلیمان آماده استقبال از میهمانان نوروزی     شده "کیهان" بسی حیران ز "مشعل"     فشار افکار عمومی جواب داد!آیسن در اهواز وزنه زد     جعبه سیاه هواپیمای ترکیه پیدا شد     رفع حصر برای مردمی که نان شب ندارند، اولویت نیست     جلوگیری از وزنه‌زدن دختر هشت ساله در اهواز      «دو نمایشنامه درباره زنان» به قلم دکتر اردشیرصالحپور منتشر شد        
   جدیدترین مطالب  
  ایرانیان نوروز هر سال را با نوای استاد خنیاگر زاگرس آغاز می کنند
  رئیس جمهور سال تحویل با زلزله زدگان کرمانشاه
  اجرای طرح های سرمایه گذاری توان بخش خصوصی استفاده گردد
  مسجدسلیمان آماده استقبال از میهمانان نوروزی
  شده "کیهان" بسی حیران ز "مشعل"
  فشار افکار عمومی جواب داد!آیسن در اهواز وزنه زد
  جعبه سیاه هواپیمای ترکیه پیدا شد
  رفع حصر برای مردمی که نان شب ندارند، اولویت نیست
  جلوگیری از وزنه‌زدن دختر هشت ساله در اهواز
  «دو نمایشنامه درباره زنان» به قلم دکتر اردشیرصالحپور منتشر شد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 1462صفحه نخست » اخبار ویژه (سطح 2)دوشنبه، 20 شهریور 1396 - 03:36
دکتر شجاع پوریان در افتتاحیه جشنواره فرهنگی خوزستان؛
خوزستان،قدیمی ترین پاره تمدن ایران است
خوزستان،قدیمی ترین پاره تمدن ایران استفرهنگ ایرانی، فرهنگی مانا و پایدار است و سبب این ماندگاری سه ویژگی انعطاف‌پذیری، تعاملات فرهنگی، و هویت ملی است
  

 دکتر ولی الله شجاع پوریان،رئیس شرای سیاستگذاری جشنواره فرهنگی خوزستان در مراسم افتتاحیه جشنواره مذکور که روزهای شانزدهم و هفدهم شهریورماه در برج میلاد تهران برگزار شد،طی سخنرانی به جایگاه تاریخی و فرهنگی خوزستان در تمدن ایران اشاره نمود.متن سخنرانی دکتر شجاع پوریان به شرح ذیل بود؛

بسم‌الله الرحمن الرحیم 

رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و اجعل من لدنک سلطانا نصیرا.

در طلیعه سخن عید بزرگ ایمان و امامت، عید غدیر خم را شادباش می گویم. فرهنگ ایرانی، فرهنگی مانا و پایدار است و سبب این ماندگاری سه ویژگی انعطاف‌پذیری، تعاملات فرهنگی، و هویت ملی است که به ‌رغم تنوع و تکثر فرهنگی، همواره به انسجام ملی کمک کرده است.

شناخت فرهنگ گسترده این سرزمین کهنسال، تنها راه شناخت هویت ملی است و چنین شناختی، عزت و افتخار ملی را به همراه می‌آورد؛ مضافاً این که عزت و افتخار ملی از بروز گسل و گسست فرهنگی جلوگیری کرده، انسجام و قدرت ملی را تضمین می‌کند. قدیمی‌ترین پاره تمدن ایرانی را می‌توان به خوزستان نسبت داد که به نوبه خود سهم‌القدری از معاریف و مواریث بشری است. مشرق‌زمین گاهواره‌ تمدن به شمار رفته و خوزستان بی‌تردید سهم قابل توجهی در این تمدن دارد.

به استناد حفاری‌ها و کاوش‌های به‌ عمل ‌آمده در فلات خوزستان،مظاهر زیستمانی و تمدن هشت هزارساله‌ای به چشم می خورد که گویای قدیمی‌ترین سابقه تمدن کهن ایرانی محسوب می‌گردد؛ تمدنی که در ادوار مختلف باستانی و تاریخی‌اش همواره واجد شکوه درخشندگی و بالندگی بوده است.تمدن پنج‌هزار ساله عیلام و سلسله‌های حکومتی آن در اشکال قدیم، میانه و عیلام نو و سرانجام برآمدن بزرگ‌ترین امپراتوری بشری به‌ گاه هخامنشیان برپایه و مایه فرهنگ و تمدن عیلامی و خاک خوزستان، رهگشای اتفاقات و سیر تکامل حساسیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بشر محسوب گردیده است. بی‌شک در همه ادوار تاریخی ایران، و منطقه تمدنی بین‌النهرین، خوزستان نقش و منزلتی انکارناپذیر داشته است که در این مقال کوتاه حتی نمی‌توان به فهرست آن اشاره کرد. افزون بر معبد مذهبی پنج طبقه «چغازنبیل» در حوالی شوش و مقبره دانیال نبی (ع) در پیش از اسلام باید به آرامگاه فقیه محدث و دانشمند معروف شیعی، «علی‌بن مهزیاراهوازی» اشاره کرد که گویای سابقه دیرین باورها و اعتقادات دینی و مذهبی در نزد مردمان خوستان و اهواز است.

همچنین تأسیس نخسین دانشگاه ایران‌زمین، در شهر «گندی‌شاپور» در روزگار ساسانیان و تداوم آن تا ادوار اسلامی، گواهی بر سابقه علمی این استان دانش‌پرور و عالم‌خیز است که دانشمندان و اساتید زیادی از یونان و سایر ملل در آن‌جا به تحقیق و تدریس علم و طب اشتغال داشته‌اند. فقها، عرفا، علما، مشایخ و ادیبان و نام‌آوران بسیاری از خوزستان برخاسته‌اند که همواره آثار و نامشان موجب فخر و مباهات ایران‌زمین بوده است. به عبارتی اگر ایران را پیکره‌ای عظیم بدانیم، خوزستان قلب این بدن است؛ قلبی که همواره برای ایران می‌تپید و می‌تپد... ویژگی ممتاز خوزستان علاوه بر مواهب طبیعی و منابع سرشار و غنی زمینی و زیرزمینی، نیروی انسانی نجیب، کارآمد و شایسته‌ای است که هم‌اکنون نیز چون گذشته در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، هنری، حاکمیتی، و دولتی منشأ خدمات بسیارند. «وفاق ملی» یکی دیگر از خصلت‌های این استان است که به تأسی از ایران عزیز که خود مجموعه‌ای از قومیت‌های مختلف است، به تنهایی تجلیگاه زیستمان اقوام مختلفی است که از دیرباز با حُسن همجواری و وفاق و همدلی در خدمت مملکت بوده، رشد و تعالی خود را در همزیستی مسالمت‌آمیز به منصه ظهور رسانده‌اند؛ چنان‌که این دیار را می‌توان نهاد مقاومت، پایداری، رشادت و شجاعت نام نهاد و هشت سال دفاع مقدس گویای ایثار و شهادت‌های ماندگار آن است. میزبانی از رزمندگان و شمار بالایی از شهیدان و سرداران نامی، خوزستان را «مشهد‌الشهدای» ایران اسلامی کرده است. اما در عرصه فرهنگ و هنر و ذوق و زیبایی‌شناسی این دیار عزیز حرف‌هایی برای گفتن و چراغ‌هایی برای افروختن دارد که بخشی از این دستاوردهای هنری و بومی را شما عزیزان می‌توانید در همین جشنواره فرهنگی ملاحظه فرمایید.

در زمینه هنرهای نمایشی، سینما، تئاتر، ادبیات داستانی، شعر، موسیقی، صنایع دستی و آیین‌‌های سنتی و بومی، خوزستان از حال و هوا و شاخص‌های ویژه‌ای برخوردار است که به صراحت می‌توان از آن به عنوان «مکتب جنوب» یاد کرد تا جایی که صاحبنظران ادبی و هنری همواره خوزستان را یکی از قطب‌های فرهنگ و هنر ایران دانسته‌اند.

در پایان از کلیه همکاران صمیمی و سخت‌کوش، برپادارندگان این نشست‌های فرهنگی و‌ شب‌های فرهنگی استان‌ها و جشنواره‌های فرهنگی هم‌استانی‌های عزیز و بزرگوار.شهرداری و شورای شهر تهران،مجموعه فرهنگی برج میلاد،استانداری خوزستان،اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان،اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه دست‌اندرکاران و عزیزانی که به برگزاری این جشنواره فرهنگی استان مدد رسانده‌اند، سپاسگزاری می‌کنم.

امیدوارم که این برنامه کوچک بتواند جلوه‌ای از ارزش‌های این استان بزرگ را در معرض تماشای علاقه‌مندان قرار دهد و مدخل و پیش‌درآمدی برای برگزاری هفته فرهنگی-اقتصادی استان در آینده باشد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب  
  رئیس جمهور سال تحویل با زلزله زدگان کرمانشاه
  ایرانیان نوروز هر سال را با نوای استاد خنیاگر زاگرس آغاز می کنند
  اجرای طرح های سرمایه گذاری توان بخش خصوصی استفاده گردد
 
 
 
::  پست الکترونیک ::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© زاگرسیان
info@zagrosian.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار